X

Din webbläsare stödjs inte längre!

Din webbläsare, Internet Explorer, är för gammal och stödjs inte längre av detta verktyg. Vänligen uppdatera din webbläsare till Microsoft Edge, Google Chrome eller Mozilla Firefox.

Nytt poddavsnitt: Regeringens viktigaste satsningar på forskning och utveckling 2025 – del 2

27 februari
Foto på Peter Asplund och Frida Lundmark

Regeringen har presenterat en ny politik för forskning och innovation. Satsningarna är många, men vilka blir avgörande för svensk life science och läkemedelsbranschen? Lif har korat de tre viktigaste initiativen 2025. Ett av dem är Swetrial – ett nationellt partnerskap för kliniska prövningar.

Det ska stärka Sveriges konkurrenskraft på området och göra det mer attraktivt för företag att genomföra läkemedelsprövningar här. Swetrial håller just nu på att ta form, men hur ska det fungera i praktiken? Vad kan det innebära för patienterna, sjukvården och life science-sektorn?

I slutet av februari presenterade Läkemedelsverket en för modell för hur partnerskapet ska organiseras. Vi har bjudit in projektledaren Peter Asplund som berättar om upplägget och diskuterar vilket genomslag Swetrial kan få.

Gäst: Peter Asplund, Läkemedelsverket.

Programledare: Frida Lundmark, Lifs expert på forsknings- och utvecklingsfrågor 

Lyssna

Lyssna på Podbean 

Lyssna på Spotify